14:30

Błażej i zabawy paluszkowe (domowa logopedia, część druga)

Dzisiaj dwa słowa o zabawach paluszkowych. Oczywiście wszyscy je znamy i lubimy, kto nie bawił się w "Idzie raczek"?  Bawimy się i my. I okazuje się, że to coś więcej niż fajnie spędzony czas. Zalet zabaw paluszkowych jest tyle, że ho, ho! 
Otóż: wzbogacają repertuar ruchów, usprawniają manualnie, zaspokajają potrzeby ruchowe, dostarczają delikatnych bodźców dotykowych, motywują do poznawania świata za pośrednictwem rąk i nóg (tak, tak - nóżkami też możemy się bawić w ten sposób - ja byłam zaskoczona), umożliwiają poznanie własnego ciała, stymulują wzrok, uczą niewerbalnych sposobów komunikacji, wzbogacają kontakt społeczny z osobą dorosłą, uczą reguł i wyzwalają radosne reakcje dziecka *.
Warto więc pamiętać o tych znanych z dzieciństwa wierszykach, polecam też nauczyć się kilku nowych! Bardzo fajne propozycje są w tej książce:

Błażejek jeszcze nie jest na tyle sprawny, żebyśmy używali takich fajnych postaci na palce, ale może kiedyś wzbogacimy nasze wierszyki.

Bawmy się więc paluszkowo piętnaście minut dziennie - codziennie! ;)*na podstawie książki, Wspomaganie rozwoju dzieci z zespołem Downa - teoria i praktyka, pod redakcją Bogusławy Beaty Kaczmarek, Kraków 2008

4 komentarze:

 1. Ale świetne zabawy! I znowu nauka przez rozrywkę, bardzo sprytnie :-) Dostarczacie swoim Czytelnikom inspiracji :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za polecenie wierszyków "Pająk" i "Paluszek", myślę, że to świetne wierszyki na rozpoczęcie zabaw paluszkowych. Będę próbować z synkiem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. 40 yrs old Geologist II Kleon McFall, hailing from Langley enjoys watching movies like "Sea Hawk, The" and Stand-up comedy. Took a trip to Laurisilva of Madeira and drives a Ferrari 330 TRI/LM Spider. Jej komentarz jest tutaj

  OdpowiedzUsuń